Головна сторінка » Новини » Омела - цілий рік зелена: користь чи шкода?

Новини

22.03.2017

Омела -  цілий рік зелена: користь чи шкода?

Якщо гості Варви мають змогу проїхати вулицями селища, то обов’язково побачать по обочинах доріг дерева, «прикрашені» вічнозеленими кущами, які вправно «примостилися» на гілках. Це – омела, вічнозелена кущова рослина-напівпаразит, яка має   форму кулі і росте на гілках дерев.

Вікіпедія інформує, що омела належить до роду напівпаразитів сімейства Санталових. Паразитує на багатьох деревах: тополях, кленах, вербах, менше простежується на березах, соснах та фруктових деревах.

Поширюється омела з допомогою птахів, які з’їдають ягоди, пропускаючи їх крізь власний  шлунково-кишковий тракт, знову потрапляють на кору дерев і проростають. Інколи буває наступне: клейка ягода прилипає до клюву птаха; той намагається її відірвати, активно тручи дзьобом об сусіднє дерево. Із ягідки проростає кущ, пускає коріння в дерево, харчуючись соками.

Омелу вважають  напівпаразитом, адже в її листі утворюється хлорофіл і вона має змогу продукувати органічні та пластичні речовини, а від деревини рослина бере  соки. Думки вчених стосовно користі чи шкоди омели діаметрально протилежні. Деякі  учені  доводять, що дерева, оповиті омелою, швидко всихають, а інші - підтримують точку зору, що омела не є шкідливою і її в невеликих кількостях  люди  вживати  для схуднення (великі дози  можуть бути отруйними).

Як би там не було, а депутати селищної ради виділили кошти для того, щоб запросити лісопатолога із м. Біла Церква, який опікується станом зелених насаджень Київської, Чернігівської та Полтавської областей.

В результаті обстеження зелених насаджень  смт Варва лісопатолог визначив найбільш враженими омелою понад сто сорок деревин. Прийнято вважати, якщо 60 % гілок вражені омелою, то дерево підлягає спилюванню, а якщо менше – кронуванню.

Цьогоріч селищна рада має намір частково (в рамках виділених коштів)  здійснити кронування та спилювання дерев, оповитих омелою.

Тож, шановні мешканці селища, прошу з розумінням поставитись  до кронування та часткового спилювання дерев.

В.Саверська-Лихошва,

                             Варвинський  селищний голова← попередня   архів новин   наступна → 

Отладка